Kursused / õpitoad

Kui teil on küsimusi kursuste ja tehnikate kohta või soovite koolitust tellida (lepime kokku teema, aja ja koha), siis võtke palun julgesti ühendust! Kõigile meie sõpradele ja huvilistele saadame tekstiilistuudios toimuva kohta uudiseid meiliteel, uudiskirjade saamiseks palun saatke oma meiliaadress aadressile tekstiilistuudio@gmail.com 
Põnevaid uudiseid käsitöö- ja tekstiilimaailmast, albumid tehtud töödest ja tagasiside kursustel osalejatelt on Kirilise facebooki lehel
Tere tulemast!
  
Toimunud õpitoad:   

Kangaslilled

Kangast lillede tegemiseks on palju põnevaid võimalusi, nii lihtsamaid kui keerulisemaid – alustades erinevatest paelavoltimise tehnikatest kuni lilledeni, mille iga detail lõigatakse ja töödeldakse hoolikalt. Ajalooliselt on käsitsi kangast valmistatud lilli alati kõrgelt hinnatud kübarate, kottide ja kleitide kaunistusena. Eestis oli 135 aastat tagasi kunstlillede valmistamine naiskäsitöökoolis üks õppeainetest. Viimastel hooaegadel on lilled vallutanud kõrgmoelavad ning see trend jätkub üha suuremate õite kasutamisega.  
Kuna kauplustes on müügil palju erinevaid kunstlilli, on lillede käsitööna valmistamise vajadus ja oskused üha haruldasemad. Töötoas avame ukse tekstiilist lillede võlumaailma, piiluma ajalukku ja tutvume erinevate lillevalmistamise tehnikate ja koolkondadega tänapäeval. Valmistame ise kangast lilli, proovime traditsioonilist kuumvormimise tehnikat ja erinevatest kangastest õite tegemist. Lisaks praktilistele oskustele jagab juhendaja teadmisi, mida ta on käinud kogumas erinevate lillemeistrite juures. Peale koolitust saavad osalejad meili teel inspireerivaid pildi- ja õppematerjale.   
 

 

Paeltikand (algajad)

Paeltikand on kaunis ja pilkupüüdev. Tikkimisel kasutatakse nii sellele tehnikale omaseid töövõtteid kui ka tavapäraseid ja kombineeritud tikkimispisteid. Õpitoas tutvume paeltikandi põneva ajalooga, mis ulatub tagasi 17. sajandi Prantsusmaale. Lisaks ajaloolisele ülevaatele käsitleme tikandi kasutusvõimalusi tänapäeva kõrgmoest ja  erinevate meistrite töödest lähtuvalt. Teeme tööproovid, et tutvuda tikandi põhipistetega. Tööproovideks vajaminevad materjalid saab juhendajalt ning lisaks täiendavaid õppematerjale meiliteel. 

 

Paeltikand (edasijõudnud)

Edasijõudnute õpitoas jätkame paeltikandi erinevate töövõtete õppimist - nüüd juba põnevamal ja keerulisemal tasemel. Toonime taustakanga ning kasutame laiemaid paelu tikkimisel ja lillede valmistamisel. Tööproovideks vajaminevad materjalid saab juhendajalt ning lisaks täiendavaid õppematerjale meiliteel. 

 

Kangatrükk

Trükkimine on jäljendi jätmine pinnale. Erinevaid tehnikaid ja töövõtteid kombineerides pakub käsitsi kanga trükkimine lugematul hulgal põnevaid võimalusi tekstiilpindade kujundamiseks, tekstiilmaterjalist esemete kaunistamiseks või vanematele esemetele uue välimuse andmiseks. 
Kangatrüki õpitoas teeme läbi erinevaid käsitrükitehnikaid nii kuivale kui niiskele kangale - monotüüpia, diatüüpia ja pakutrükk erinevate trükkipakkude jm käepäraste trükkimiseks sobivate vahenditega. Eesmärgiks on saada ülevaade käsitrüki võimalustest ning inspiratsiooni ja julgust edasisteks töödeks. 
Mõned näited varasemates õpitubades tehtud töödest  on meie facebooki albumis "Tekstiilitrüki õpitoad"


Shibori

Shibori on iidne Jaapanist pärit kangatöötlemise ja -värvimise tehnika. Enne värvimist kangas volditakse, seotakse, õmmeldakse jne erineval moel ja tulemus on alati põnev ja eriline. Õpitubades käsitleme shibori ajalugu, traditsioonilisi töövõtteid ja -tehnikaid ning kasutamist tänapäeval. Teeme läbi erinevad töövõtted ja kursuse käigus valmib igal osalejal väike kanganäidiste kollektsioon.  


Kangatrüki õpituba "Trükitud taime- ja pitsimustrid."

Loodus on ärganud ja iga päevaga võib leida üha rohkem põnevaid lehti, varsi, õisi ja oksi, millega saab trükkida mõnusalt suviseid tekstiile. Lisaks looduslikele materjalidele trükime selles õpitoas ka erinevaid kauneid pitsimustreid. 
Mõned näited varasemates õpitubades tehtud taimetrüki töödest on tekstiilistuudio Kiriline facebooki albumis "Taimetrükk".


Taimetrükk

Trükkimine on jäljendi jätmine pinnale, kasutades ja kombineerides erinevaid tehnikaid. Taimetrüki puhul - nagu nimigi vihjab, on trükkimisel "peategelasteks" erinevad taimed, lehed, varred, õied metsast või koduaiast. Taimedega trükkimine pakub palju avastamisrõõmu, sest iga trükijälg on unikaalne ja teistest erinev.  Suvele kohaselt, on looduslike materjalidega naturaalsetele kangastele trükkimisel tulemus mõnusalt suvine. Mõned näited varasemates õpitubades tehtud taimetrüki töödest on tekstiilistuudio Kiriline facebooki albumis "Taimetrükk".

 

Kaardid ja pakendid

Kingituste pakkimine on tore! Kingitused, mida oma kallitele teeme, on erineva kujuga - ja vahel on üsna keeruline või kulukas leida sobivat pakendit. Pakendi ja sinna juurde sobiva kauni kaardi saab ise teha ning kingisaajal on sellest kindlasti rohkem rõõmu. Endavalmistatud kinkekott on võrreldes poekotiga ka hinnalt kordades soodsam!
Õpitoas tööteme paberit põnevamaks mitmel erineval moel ja teeme ise kinkekotte. Õpime ka erinevaid käsitöökaartide valmistamise ja kaunistamise tehnikaid.

 

Vilditud jõuluehted

Jõuluhõngulises töötoas valmistame toredad nõelvilditud jõuluehted, et kaunistada nendega kuusepuud või kingipakki ja rõõmustada meile kõige armsamaid inimesi. Värviline ja soe nõelviltimine sobib hästi hämaratesse talveõhtutesse või koolivaheaja koostegemiseks laste ja lastelastega.
Töötoas vildime tasapindseid ja ruumilisi ehteid. Sära lisame lihtsa tikandi, helmeste ja litritega. Töö käigus saavad selgeks nõleviltimise põhitõed, vilditud eseme kaunistamise töövõtted ning ehete valmistamise ja traaditöö algtõed. Oodatud on nii algajad kui oskustega viltijad.
Mõned näited sellest, mida õpitoas teeme, on Kirilise fb albumis "Vilditud jõulehete õpitoad


 

Vilditud ehted

Õpitubades valmistame isikupäraseid nõelvilditud ehteid. Oodatud on nii algajad kui oskustega viltijad. Esimeses õpitoas valmistame kõrvarõngad või võtmehoidja ning teises õpitoas prossi, kaelaehte või juuksehoidja. Ehted kaunistame lihtsa tikandi, helmeste ja litritega ning saame selgeks ehete valmistamise ja tikkimise algtõed.





Etnograafilised paelad ja tutid

Etnograafilised paelu ja tutte on valmistatud lõngast ja kangast ning neid on tänapäevalgi tore kasutada ja teha osata. Teeme läbi mitmed töövõtted - südamatega paela ja erinevad keerutatud-punutud paelad ja poogad. Värvikirevate paelte-tuttide kasutusvõimalusi on mitmeid, lase ainult fantaasial lennata!


Arhailine tikand

Arhailine tikand on tore väljakutse nii algajale kui juba kogenud käsitöötegijale ning pakub väga erinevaid kasutusvõimalusi. Viimastel aastatel on just arhalise tikandi motiivid jõudnud meie igapäevaellu mitmel erineval moel ja kujul - lisaks rahvarõivastele kaunistavad tikandimotiivid piduriideid, ehteid, sisustustekstiile, aksessuaare, raamatuid ja mänguasju, arhailisi kirju on voolitud polümeersavisse ja põletatud keraamikasse...
Arhailise tikandi kursus koosneb kahest õpitoast. Räägime selle huvitava tikandiliigi ajaloost,  traditsioonilisest kasutamisest ja ornamentikast, kujundame ise lihtsamaid ja keerulisemaid mustreid ning teeme läbi erinevaid töövõtteid.  


Mündikoti õpituba

Valmistame toredad raudade ja voodriga mündikotid, et oleks hea eurorahasid koguda. Nipid selged, saab edaspidi juba omal jõul suuremate tööde kallale asuda - näiteks kosmeetikaott või ridikül. 


Lihavõttekaunistused

Teemaks on saabuvad lihavõtted. Teeme erinevaid toredaid kaunistusi tekstiilist-paeltest-niitidest-vildist ning töötleme materjale mitmel moel. See on ükt rõõmus ja kevadine õpituba! 


Nõelapadjad

Teeme nõelapatju - just nii ägeda, romantilise või lustaka kui keegi soovib - kuid tarviliku igal juhul. Näiteks sellise. 


Prossid

Prossitegu on üks tore tegemine. Prossitamise õhtul teeme aksessuaare mitmel moel - lilledega ja  ilma ning kaunid igal juhul. Tinutame organzat ja hullame kangaste-pitside-paeltega!



Paberi taaskasutus

Õpitoas teeme paberitöid, paper mache tehnikas. Proovime ka ise käsitööpaberit teha, et anda vanapaberile uus ja ilus elu. 

   
 

Fotokarbid

Karbikoolitusel teeme erineva kujundusega fotokarpe.  Kui nipid selged, siis võib julgelt juba suuremate tööde kallale asuda!